Ruukki & SSAB

Illustrative image, Ruukki-SSAB integration

Z dniem 29.7.2014 Ruukki jest częścią SSAB. Razem te dwie firmy tworzą spółkę z siedzibą w Skandynawii i USA, będącą wiodącym światowym producentem Zaawansowanych Stali Wysokowytrzymałych (AHSS) oraz stali Hartowanych i Odpuszczanych (Q&T), standardowych taśm, blach i rur, jak również rozwiązań dla budownictwa.


W efekcie fuzji SSAB i Ruukki powstaje globalna spółka stalowa, która oferuje produkty i usługi o wartości dodanej, opracowane w ścisłej współpracy z klientami, by tworzyć silniejsze, lżejsze i bardziej zrównoważone otoczenie.

Nowa spółka składa się z pięciu dywizji:
  • SSAB Special Steels – Globalny partner w zakresie produkcji i usług dotyczących Zaawansowanych Stali Wysokowytrzymałych (AHSS) oraz Stali Hartowanych i Odpuszczanych (Q&T).
  • SSAB Europe – Wiodący skandynawski producent wysokiej jakości taśm, blach grubych i rur ze stali.
  • SSAB Americas – Wiodący północnoamerykański producent wysokiej jakości blach grubych.
  • Tibnor – Wiodący skandynawski partner zajmujący się dystrybucją stali i pełnym zakresem usług prefabrykacji stali.
  • Ruukki Construction – Wiodący europejski dostawca energooszczędnych rozwiązań dla budownictwa.
Wstępne łączne obroty netto spółek za 2013 rok wyniosły około 56 mld SEK (6,4 mld EUR), a SSAB i Rautaruukki razem zatrudniają blisko 17 300 pracowników. Roczne zdolności produkcji stali spółki wynoszą 8,8 mln ton.

Centrala spółki SSAB znajduje się w Sztokholmie, w Szwecji. Główne zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Oxelösund, Borlänge i Luleå (Szwecja), w Raahe i Hämeenlinna (Finlandia) oraz w Montpellier i Mobile (USA).

Spółka SSAB notowana jest na giełdzie NASDAQ OMX Nordic Exchange w Sztokholmie, a od dnia 1 sierpnia notowana równolegle na giełdzie NASDAQ OMX Helsinki.