27 maja 2011 09:00

Ruukki opracowało w pełni zintegrowaną elewację z paneli słonecznych

 Rautaruukki Corporation Informacja prasowa 27 maja 2011 o 10.00 EEST

 

Ruukki jest pierwszą firmą, która opracowała system fotowoltaiczny w pełni zintegrowany z elewacją w celu konwertowania promieni słonecznych w energię. System energii słonecznej nie zależy od ciepła słońca, ale od jego promieniowania. Wygenerowana elektryczność używana jest na potrzeby własne budynku lub przesyłana do sieci energetycznej.

Elewacja z paneli solarnych została opracowana z myślą o zastosowaniu w obiektach o wysokim standardzie architektonicznym, które spełniają coraz surowsze przepisy środowiskowe. Opracowany i opatentowany przez Ruukki system jest w pełni zintegrowany z fasadą i stanowi najbardziej efektywną kosztowo na rynku metodę wykonania całkowicie oszklonej elewacji, która generuje energię ze słońca. System umożliwia produkcję energii nawet w obszarach bez bezpośredniego promieniowania słonecznego, gdyż dzięki zastosowanej technologii można wykorzystywać promienie słońca także w pochmurne dni. System zwiększa swoją efektywność na terenach pokrytych śniegiem i w pobliżu akwenów wodnych, gdyż utylizuje zjawisko odbicia promieni.

"Elewacja z paneli słonecznych to odpowiedź Ruukki na zapotrzebowanie na produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Główne przesłanie produktu stanowi zrównoważony rozwój i ekologia w połączeniu z innowacjami technicznymi Ruukki oraz dostępną najnowszą, zaawansowaną technologią," mówi Jouni Metsämäki, wiceprezes Ruukki, komponenty budowlane

Przykładowo, w przypadku fasady przeciętnej wielkości biurowca w Finlandii, elewacja z paneli słonecznych może wyprodukować rocznie 18 000 kWh energii elektrycznej. To wystarczająca ilość, by zaspokoić roczne potrzeby średniej wielkości, ogrzewanego elektrycznie domu jednorodzinnego. Wielkość i moc może być łatwo zwiększona w zależności od dostępnego terenu i zapotrzebowania.

Pełna integracja z elewacją

"Unikalna koncepcja w systemie energii słonecznej Ruukki polega na tym, że jest on w pełni zintegrowany z elewacją budynku, zarówno w aspekcie funkcjonalnym, jak i wizualnym. Prawie całkowicie czarna, w pełni przeszklona fasada jest idealna dla rozwiązań o wysokich standardach architektonicznych," mówi architekt Laura Paunila z Ruukki. Brak widocznych połączeń i równomierne pokrycie kolorem powoduje, że ogniwa fotowoltaiczne bazujące na technologii cienkowarstwowej stanowią estetyczne i przyjemne dla oka rozwiązanie, w przeciwieństwie do np. paneli z krystalicznego silikonu.

Elewacja z paneli słonecznych nadaje się świetnie nie tylko do obiektów biurowych i komercyjnych, ale także do budynków mieszkalnych. System nie ogranicza wyboru podstawowych materiałów lub typu obiektu, a fasadę można zamontować zarówno na nowych, jak i na remontowanych budynkach, w oparciu o różne rozwiązania bazowe.

Elastyczny i indywidualny projekt oraz proste wykonanie

Fasada z paneli solarnych to najprostszy i najmniej skomplikowany sposób, w jaki budynek może generować energię elektryczną. System bazuje na modułowych panelach solarnych lub fotowoltaicznych, które wykonuje się ze szklanych ogniw fotowoltaicznych oraz na systemie kasetonów elewacyjnych Ruukki. Kolor modułów jest prawie czarny. Można je połączyć z innymi produktami elewacyjnymi Ruukki. Moduły stanowią część oferty wyrobów fasadowych Ruukki Design Palette, która pozwala na dowolne określenie rozmiaru i kształtu pozostałych elementów w elewacji. Ogniwa fotowoltaiczne oparte są na technologii cienkowarstwowej CIGS (Copper Indium Gallium Diselenide), powszechnie stosowanej w ogniwach solarnych.

Elewacja z paneli słonecznych ma konstrukcję podobną do fasady wykonanej z kasetonów elewacyjnych Liberta i montowana jest tak samo jak zwykła elewacja Ruukki. Elewacja jest wstępnie projektowana, a w skład jej dostawy wchodzą wszystkie komponenty i wyposażenie niezbędne na budowie. Wstępny projekt sporządzany jest też dla systemu okablowania. Montaż fasady na miejscu budowy jest szybki i prosty.

Rautaruukki dostarcza oparte na metalach komponenty, systemy i kompleksowe rozwiązania dla budownictwa i przemysłu maszynowego. Firma posiada szerokie portfolio metalowych produktów i związanych z nimi usług. Rautaruukki prowadzi działalność w 27 krajach i zatrudnia około 11 700 pracowników. W 2010 roku obroty netto wyniosły 2,4 miliarda euro. Spółka notowana jest na giełdzie NASDAQ OMX Helsinki (Rautaruukki Oyj: RTRKS). Firma używa marketingowej nazwy Ruukki.

Pokrewne produkty

Kasetony Liberta Solar